Praca w branży IT to bardzo szerokie pojęcie i nie oznacza tylko pracy jako programisty. Obecnie, chcąc pracować w IT można podjąć wiele ciekawych i różnorodnych stanowisk. Jednym z takich jest stanowisko Architekta IT – ale co to w ogóle oznacza?

Architekt IT to osoba, która musi łączyć w sobie wiedzę z obszaru IT oraz biznesu. Jej zadaniem jest koordynowanie projektowania, tworzenia i wdrażania systemów informatycznych. Najprościej ujmując, głównym obowiązkiem Architekta IT jest zadbanie o to, aby organizacja otrzymała takie rozwiązania technologiczne, jakich potrzebuje. Brzmi prosto, jednak w praktyce niekoniecznie takie jest. 

Jakie cechy powinien posiadać architekt IT?

Osoba, która zajmuje to stanowisko, musi posiadać odpowiednie kompetencje twarde, aby móc merytorycznie koordynować proces tworzenia i wdrażania nowego systemu informatycznego. Oprócz odpowiedniego wykształcenia, kluczowe może się okazać także doświadczenie. Objęcie takiego stanowiska z pewnością ułatwi kilkuletnie doświadczenie w pracy związanej z rozwojem oprogramowania. 

Jednakże, złożoność tego stanowiska sprawia, że same kompetencje twarde mogą okazać się niewystarczające. Bycie dobrym programistą samo w sobie nie sprawia, że będzie się także dobrym Architektem IT. Jako koordynator, musi być także charyzmatycznym liderem, wyposażonym w kompetencje miękkie, które pozwolą mu na skuteczne i efektywne przewodzenie zespołowi. 

Ważna jest także komunikatywność i umiejętności personalne. Architekt IT musi kontaktować się nie tylko z klientami i interesariuszami spoza organizacji, ale także z innymi działami i zespołami przynależącymi do organizacji. Przy tworzeniu i koordynowaniu skomplikowanych projektów, efektywna komunikacja z interesariuszami jest niezbędna na drodze do sukcesu. 

Jakich zarobków może oczekiwać architekt IT?

Wysokość zarobków zależy w głównej mierze od wielkości organizacji, obowiązków, które są przypisane do tego stanowiska w danej organizacji, a także od rodzaju zawartej umowy. W przypadku umowy o pracę, można mówić o zarobkach na poziomie ok. 11.500 zł netto, natomiast w przypadku umowy B2B na fakturze może się znaleźć kwota ok. 22.500 zł. 

Niewątpliwie, dobrzy specjaliści mogą liczyć na wynagrodzenie adekwatne do swojej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.