Powiedzonka specjalistów IT

W każdej branży lub firmie tworzy się swoisty wewnętrzny język. Składają się na niego wszelkie powiedzonka, skróty myślowe, bądź gry słowne, które są powielane i używane przez pracowników danego zespołu, działu, firmy lub nawet tak dużej jednostki, jaką jest branża. Ten język, mimo iż dla osób z danej społeczności jest w pełni zrozumiały, dla osób spoza niej brzmi jak czarna magia. A czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie powiedzonka są najbardziej popularne wśród specjalistów IT?

Kaczka debugaczka

Zwana inaczej Gumową kaczką – brzmi niezrozumiale, jednakże jej znaczenie jest banalne! To stwierdzenie stosuje się w sytuacji, kiedy zawiły problem, wypowiada się na głos w nadziei, że pozwoli to na uporządkowanie myśli, a problem stanie się nagle łatwy do rozwiązania. 

Bikeshedding

Innymi słowy – bicie piany – dotyczy sytuacji, kiedy koncentrujemy zbyt duże pokłady energii i uwagi na rozwiązanie błahych problemów. Ilość poświęconej energii jest niewspółmierna do wielkości problemu. Co więcej, często jest tak, że dotyczy to jedynie hipotetycznego problemu, który może, chociaż wcale nie musi, pojawić się dopiero w przyszłości. 

Bus factor

To określenie odnosi się do poziomu wiedzy i odpowiedzialności, jaka wiąże się z danym zespołem lub z indywidualną jednostką. Im niższy poziom, tym większe ryzyko, że dana jednostka opuści zespół.

Yak shaving

To powiedzonko oznacza sytuację, w której to próbując zrealizować jedno zadanie, pojawia się mnóstwo innych zadań po drodze. Wykonując te poboczne zadania, często zapominamy o tym pierwotnym, głównym.

Dogfooding

O dogfoodingu można powiedzieć w sytuacji, kiedy zespół stworzy produkt, a następnie sam staje się jego użytkownikiem, jeszcze zanim zostanie on dopuszczony do obrotu powszechnego. 

Oczywiście, obracając się w środowisku IT, z pewnością można usłyszeć jeszcze więcej ciekawych skrótów czy powiedzonek. Jednakże, znając przynajmniej tych kilka sformułowań, z pewnością będzie Ci łatwiej zrozumieć o czym mówią, bądź opowiadają, pracownicy z tej branży. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.