Jak zdobyć podwyżkę w branży IT?

Wielu z nas na drodze swojej kariery doświadcza sytuacji, kiedy czuje, że jego wynagrodzenie jest niewspółmierne do jego wiedzy, umiejętności, zaangażowania oraz pracy, jaką wykonuje. Jak więc możemy wpłynąć na podniesienie poziomu swojego wynagrodzenia?

Podstawa to rozmowa

Tak jak i w innych aspektach życia zawodowego, punktem wyjścia powinna być zawsze rozmowa. Szef nie będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom, jeśli nie będzie wiedział jakie one są. Zanim podejmiesz się rozmowy z szefem na temat podwyżki, przygotuj się do niej dobrze! Pomyśl, jak możesz u argumentować swoje oczekiwania. Może w ostatnim czasie podniosłeś swoje kwalifikacje, rozwinąłeś jakieś umiejętności? Może zakres Twoich obowiązków uległ rozszerzeniu? A może po prostu wiesz, że dobrze i efektywnie wykonujesz swoją pracę? Argumentów za może być naprawdę wiele. Warto również określić się, jakiej wielkości podwyżka usatysfakcjonowałaby Cię. W rozmowie z szefem warto mówić o konkretnych kwotach – sformułowanie „trochę wyższa pensja” może oznaczać zupełnie co innego w oczach Twoich i w oczach Twojego szefa. 

Inwestuj w swój rozwój

Trudno oczekiwać tego, żeby Twoje wynagrodzenia się rozwijało, jeśli Ty sam stoisz w miejscu. Inwestycja w swój rozwój jest jedną z najlepszych inwestycji, jaką możesz poczynić! Rozwijając swoje kompetencje, stwarzasz świetny argument do tego, że zasługujesz na wyższe wynagrodzenie lub awans. Ponadto, warto pracować w firmie, która docenia rozwój pracowników. Jeśli Twój aktualny pracodawca nie jest w stanie tego docenić, to z pewnością na rynku znajdzie się inny pracodawca, który będzie skłonny to zrobić. 

Czas na zmianę miejsca pracy?

Jeśli pomimo rozmów i dobrej argumentacji, Twój szef nie jest skłonny wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom, może czas rozważyć zmianę miejsca pracy? Często przywiązujemy się do aktualnego miejsca pracy i boimy się zmian, w obawie o to, że „zmiana na lepsze” okaże się porażką. Czasami jednak warto odważyć się na taki krok. W nowej firmie zaczynamy z nową, czystą kartą – tak więc nasze oczekiwania finansowe mogą startować z zupełnie innego poziomu niż ten, z którego startowały na początku pracy w obecnej firmie. 

Każdy z nas jest kowalem swojego losu – warto więc przejąć inicjatywę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.