Efektywna nauka programisty

Chciałbyś zacząć pracę w branży IT, ale przeraża Cię wizja wielu lat potrzebnych na naukę potrzebnych umiejętności? A może pracujesz już w branży IT i chciałbyś się rozwijać, ale obawiasz się, że nie dysponujesz wystarczającą ilością wolnego czasu? Wobec tego, warto skupić się na efektywności nauki, tak aby niewielkim nakładzie czasowym, przyswajać maksymalną ilość wiedzy. 

Jak sensownie planować naukę?

Przede wszystkim, warto jest wyselekcjonować, obszary które są dla Ciebie kluczowe i skupić się głównie na ich rozwoju. Rozdrabnianie się i chęć rozwijania zbyt wielu obszarów jednocześnie, często nie przynosi zbyt dobrych efektów. Lepiej być ekspertem w jednej lub dwóch dziedzinach, niż amatorem w pięciu. 

Decydując się na wybór jakiegoś szkolenia lub samodzielny rozwój jakiegoś obszaru wiedzy, warto rozważyć, czy w przyszłości będziemy mogli ją do czegoś wykorzystać. Nabyta wiedza, z której nie mamy okazji skorzystać, często z czasem zaciera się i zostaje zapomniana. Dlatego też, decydując się na poświęcenie swojego wolnego czasu na zdobywanie wiedzy, warto skupić się na takiej wiedzy, która będzie dla nas przydatna. 

„Wiem, że nic nie wiem”

Na drodze do samorozwoju warto pamiętać także o sentencji Sokratesa „wiem, że nic nie wiem”. Zgłębiając jakąś dziedzinę, czy obszar wiedzy, bardzo łatwo jest popaść w przeświadczenie, że jest się już ekspertem i wie się wszystko. Jednakże, to przeświadczenie bardzo często bywa złudne. Jeśli chcemy być specjalistami w jakiejś dziedzinie, to z korzyścią dla nas jest zgłębianie jej z każdej strony i w każdej formie. Z czasem, tak naprawdę im więcej wiemy, uświadamiamy sobie jak bardzo złożona może być dana dziedzina i jak wiele jeszcze o niej nie wiemy. Tak więc dążąc do samorozwoju, dobrze jest unikać przesadnej pewności siebie. 

Banalną, a jednocześnie świetną w swej prostocie jest rada, by rozwijać się przede wszystkim w obszarach, które szczerze nas interesują. Oczywistym jest, że o wiele łatwiej i szybciej przyswajamy i zapamiętujemy informacje, które są dla nas po prostu interesujące i mieszczą się w obszarze naszych zainteresowań. Tak więc, jeśli jakaś dziedzina czy obszar wiedzy, jest dla Ciebie wybitnie nudny i nieciekawy, to nie warto zmuszać się do spędzania wielu godzin nad jego zgłębieniem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.